Extension Spring: 302 Stainless Steel, 240 mm Free Lg, 2 mm Wire Dia, 14 mm O.D.
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 240 mm...
Item 828ED9
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.73 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 14 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 240 mm |
| Extended Length | 383.1 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Mfr. Model # | HM1402000240S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends