Extension Spring: 302 Stainless Steel, 98 mm Free Lg, 2 mm Wire Dia, 14 mm O.D.
In Stock
$18.86
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 98 mm...
Item 828ED6
$18.86
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 1.96 N/mm |
| Extended Length | 157 mm |
| Outside Diameter | 14 mm |
| Free Length | 98 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | HM1402000098S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends