Extension Spring: 302 Stainless Steel, 260.7 mm Free Lg, 2.5 mm Wire Dia, 13 mm O.D.
In Stock
$27.55
/each
Earn 27 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 260.7...
Item 828ED2
$27.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 260.7 mm |
| Extended Length | 319.6 mm |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 2.98 N/mm |
| Wire Diameter | 2.5 mm |
| Mfr. Model # | HM1302500261S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends