Extension Spring: 302 Stainless Steel, 48.2 mm Free Lg, 1.2 mm Wire Dia, 13 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.77
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 48.2 m...
Item 828EA9
$24.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 13 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Free Length | 48.2 mm |
| Extended Length | 118 mm |
| Spring Rate | 0.42 N/mm |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Mfr. Model # | HM1301200048S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2