Extension Spring: 302 Stainless Steel, 215 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 12 mm O.D.
In Stock
$17.44
/each
Earn 17 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 215 mm...
Item 828EA5
$17.44
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.78 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Outside Diameter | 12 mm |
| Free Length | 215 mm |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Extended Length | 329 mm |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1201800215S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends