Extension Spring: 302 Stainless Steel, 60.2 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 12 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.92
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 60.2 m...
Item 828EA1
$24.92
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 60.2 mm |
| Extended Length | 89.9 mm |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 12 mm |
| Spring Rate | 3.35 N/mm |
| Mfr. Model # | HM1201800060S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2