Extension Spring: 302 Stainless Steel, 204.8 mm Free Lg, 1.1 mm Wire Dia, 12 mm O.D.
In Stock
$15.16
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 204.8...
Item 828DZ7
$15.16
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 12 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 204.8 mm |
| Wire Diameter | 1.1 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 653.4 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 0.06 N/mm |
| Mfr. Model # | HM1201100205S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends