Extension Spring: 302 Stainless Steel, 125.2 mm Free Lg, 2.2 mm Wire Dia, 11 mm O.D.
In Stock
$18.61
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 125.2...
Item 828DY7
$18.61
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 5.87 N/mm |
| Wire Diameter | 2.2 mm |
| Free Length | 125.2 mm |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 149.5 mm |
| Mfr. Model # | HM1102200125S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends