Extension Spring: 302 Stainless Steel, 142 mm Free Lg, 1.6 mm Wire Dia, 11 mm O.D., 2 PK
In Stock
$25.70
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 142 mm...
Item 828DY0
$25.70
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 224.2 mm |
| Spring Rate | 0.86 N/mm |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Free Length | 142 mm |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Mfr. Model # | HM1101600142S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2