Extension Spring: 302 Stainless Steel, 101.7 mm Free Lg, 1 mm Wire Dia, 11 mm O.D., 2 PK
In Stock
$21.80
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 101.7...
Item 828DX1
$21.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.1 N/mm |
| Free Length | 101.7 mm |
| Extended Length | 311.8 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 1 mm |
| Outside Diameter | 11 mm |
| Mfr. Model # | HM1101000102S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2