Extension Spring: 302 Stainless Steel, 153.8 mm Free Lg, 2 mm Wire Dia, 10 mm O.D.
In Stock
$21.81
/each
Earn 21 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 153.8...
Item 828DW4
$21.81
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 153.8 mm |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Metric |
| Extended Length | 185.9 mm |
| Spring Rate | 3.82 N/mm |
| Mfr. Model # | HM1002000154S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends