Extension Spring: 302 Stainless Steel, 61.6 mm Free Lg, 2 mm Wire Dia, 10 mm O.D.
In Stock
$18.86
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 61.6 m...
Item 828DW1
$18.86
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 61.6 mm |
| Spring Rate | 10.66 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Extended Length | 76.3 mm |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Mfr. Model # | HM1002000062S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends