Extension Spring: 302 Stainless Steel, 125 mm Free Lg, 1.4 mm Wire Dia, 10 mm O.D.
In Stock
$14.35
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 125 mm...
Item 828DV5
$14.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 207.3 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 125 mm |
| Spring Rate | 0.66 N/mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM1001400125S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends