Extension Spring: 302 Stainless Steel, 28.4 mm Free Lg, 0.9 mm Wire Dia, 10 mm O.D., 2 PK
In Stock
$22.72
/each
Earn 22 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 28.4 m...
Item 828DU2
$22.72
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 0.46 N/mm |
| Free Length | 28.4 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Outside Diameter | 10 mm |
| Extended Length | 65.3 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.9 mm |
| Mfr. Model # | HM1000900028S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2