Extension Spring: 302 Stainless Steel, 55.4 mm Free Lg, 1.8 mm Wire Dia, 9 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.77
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 55.4 m...
Item 828DT6
$24.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 55.4 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 9.58 N/mm |
| Outside Diameter | 9 mm |
| Wire Diameter | 1.8 mm |
| Extended Length | 68.8 mm |
| Finish | Plain |
| Mfr. Model # | HM0901800055S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2