Extension Spring: 302 Stainless Steel, 91 mm Free Lg, 1.6 mm Wire Dia, 8 mm O.D., 2 PK
In Stock
$25.20
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 91 mm...
Item 828DP3
$25.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 110.4 mm |
| Outside Diameter | 8 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Wire Diameter | 1.6 mm |
| Free Length | 91 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Rate | 4.27 N/mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | HM0801600091S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2