Extension Spring: 302 Stainless Steel, 58.6 mm Free Lg, 1.4 mm Wire Dia, 7 mm O.D., 2 PK
In Stock
$24.25
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 58.6 m...
Item 828DL8
$24.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 5.32 N/mm |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 70.9 mm |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 58.6 mm |
| Mfr. Model # | HM0701400059S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2