Extension Spring: 302 Stainless Steel, 30.5 mm Free Lg, 1.4 mm Wire Dia, 7 mm O.D., 2 PK
In Stock
$23.95
/each
Earn 23 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 30.5 m...
Item 828DL6
$23.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 7 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 37.5 mm |
| Free Length | 30.5 mm |
| Spring Rate | 11.58 N/mm |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 1.4 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM0701400031S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2