Extension Spring: 302 Stainless Steel, 22.1 mm Free Lg, 0.55 mm Wire Dia, 6 mm O.D., 2 PK
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 22.1 m...
Item 828DG5
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 6 mm |
| Spring Rate | 0.19 N/mm |
| Extended Length | 57.2 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Free Length | 22.1 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Wire Diameter | 0.55 mm |
| Mfr. Model # | HM0600550022S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2