Extension Spring: 302 Stainless Steel, 24 mm Free Lg, 1.1 mm Wire Dia, 5.5 mm O.D., 2 PK
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 24 mm...
Item 828DF7
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 24 mm |
| Spring Rate | 9.16 N/mm |
| Extended Length | 29.7 mm |
| Outside Diameter | 5.5 mm |
| Wire Diameter | 1.1 mm |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM0551100024S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2