Extension Spring: 302 Stainless Steel, 17.7 mm Free Lg, 0.7 mm Wire Dia, 5 mm O.D., 2 PK
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 17.7 m...
Item 828DC4
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Metric |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 1.6 N/mm |
| Free Length | 17.7 mm |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 27.7 mm |
| Outside Diameter | 5 mm |
| Wire Diameter | 0.7 mm |
| Mfr. Model # | HM0500700018S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2