Extension Spring: 302 Stainless Steel, 14.2 mm Free Lg, 0.9 mm Wire Dia, 4.5 mm O.D., 2 PK
In Stock
$19.64
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 14.2 m...
Item 828DA6
$19.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.9 mm |
| Finish | Plain |
| Free Length | 14.2 mm |
| Spring Rate | 11.91 N/mm |
| Extended Length | 17.2 mm |
| Outside Diameter | 4.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM0450900014S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2