Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7.9 mm Free Lg, 0.5 mm Wire Dia, 2.5 mm O.D., 2 PK
In Stock
$22.72
Save 12%
$19.99
/each
Earn 19 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7.9 mm...
Item 828D55
$19.99
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Free Length | 7.9 mm |
| Spring Rate | 6.65 N/mm |
| Extended Length | 9.6 mm |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Outside Diameter | 2.5 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Mfr. Model # | HM0250500008S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2