Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in Free Lg, 0.207 in Wire Dia, 2 in O.D.
In Stock
$81.20
/each
Earn 81 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in F...
Item 828AV6
$81.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 2 in |
| Extended Length | 16-19/64 in |
| Wire Diameter | 0.207 in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 14.91 lb/in |
| Free Length | 9 in |
| Mfr. Model # | H20002079000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends