Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in Free Lg, 0.207 in Wire Dia, 1.75 in O.D.
In Stock
$72.15
/each
Earn 72 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in F...
Item 828AU1
$72.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Outside Diameter | 1.75 in |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Spring Rate | 21.16 lb/in |
| Extended Length | 14-13/16 in |
| Wire Diameter | 0.207 in |
| Free Length | 9 in |
| Mfr. Model # | H17502079000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends