Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in Free Lg, 0.177 in Wire Dia, 1.75 in O.D.
In Stock
$63.85
/each
Earn 63 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 9 in F...
Item 828AT3
$63.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Extended Length | 17-39/64 in |
| Free Length | 9 in |
| Spring Rate | 9.33 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 1.75 in |
| Mfr. Model # | H17501779000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends