Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in Free Lg, 0.148 in Wire Dia, 1.75 in O.D.
In Stock
$45.85
Save 12%
$40.31
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in F...
Item 828AR2
$40.31
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Extended Length | 15-39/64 in |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Spring Rate | 5.66 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 1.75 in |
| Free Length | 7 in |
| Mfr. Model # | H17501487000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends