Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in Free Lg, 0.177 in Wire Dia, 1.5 in O.D., 2 PK
In Stock
$46.55
Save 12%
$40.95
/each
Earn 40 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 in F...
Item 828AP5
$40.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Wire Diameter | 0.177 in |
| Finish | Plain |
| Outside Diameter | 1.5 in |
| Spring Rate | 20.91 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 7 in |
| Extended Length | 11-27/64 in |
| Mfr. Model # | H15001777000S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends,Package Quantity 2