Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 1/2 in Free Lg, 0.148 in Wire Dia, 1.5 in O.D.
In Stock
$24.41
/each
Earn 24 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 4 1/2...
Item 828AN2
$24.41
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Spring Rate | 20.24 lb/in |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 4-1/2 in |
| Outside Diameter | 1.5 in |
| Finish | Plain |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 7-19/64 in |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Mfr. Model # | H15001484500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends