Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 1/2 in Free Lg, 0.148 in Wire Dia, 1.25 in O.D.
In Stock
$41.40
/each
Earn 41 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Extension Spring: 302 Stainless Steel, 7 1/2...
Item 828AM3
$41.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 12.08 lb/in |
| Outside Diameter | 1.25 in |
| Wire Diameter | 0.148 in |
| Finish | Plain |
| Spring Material | 302 Stainless Steel |
| Free Length | 7-1/2 in |
| Extended Length | 13-3/64 in |
| Mfr. Model # | H12501487500S |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Extension Spring with Hook Ends