Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 7 1/64 in Lng, 1.26 in O.D.
In Stock
$117.45
/each
Earn 117 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, C...
Item 827YT6
$117.45
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Series | ISO-D |
| Outside Diameter | 1.26 in |
| System of Measurement | Inch |
| Free Length | 7-1/64 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Spring Material | Alloy Steel |
| Inside Diameter | 0.63 in |
| Die Spring Color | Yellow |
| Spring Rate | 503.6 lb/in |
| Mfr. Model # | 206628000 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric, ISO Die spring