Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 63/64 in Lng, 0.39 in O.D., 5 PK
In Stock
$44.65
/each
Earn 44 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, C...
Item 827YK1
$44.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Outside Diameter | 0.39 in |
| Free Length | 63/64 in |
| Spring Rate | 210.1 lb/in |
| System of Measurement | Inch |
| Die Spring Color | Yellow |
| Spring Material | Alloy Steel |
| Inside Diameter | 0.2 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Series | ISO-D |
| Mfr. Model # | 206104000 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Die Spring, Color Yellow, Silicon Alloy Steel Wire, Finish Chromium, End Type Closed, Ground, Spring Rate 210.1 lb/in, Package Quantity 5