Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 7 63/64 in Lng, 0.98 in O.D., 3 PK
In Stock
$117.95
/each
Earn 117 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, C...
Item 827XR2
$117.95
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| End Type | Closed, Ground |
| Series | ISO-D |
| Spring Material | Alloy Steel |
| Spring Rate | 59.4 lb/in |
| Inside Diameter | 0.49 in |
| Free Length | 7-63/64 in |
| System of Measurement | Inch |
| Die Spring Color | Green |
| Outside Diameter | 0.98 in |
| Mfr. Model # | 203532000 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric, ISO Die spring,Package Quantity3