Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, Closed, Ground End, 5 63/64 in Lng, 0.98 in O.D., 3 PK
In Stock
$98.60
/each
Earn 98 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
RAYMOND Die Spring: Alloy Steel, Cylindrical Shape, C...
Item 827XR0
$98.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | RAYMOND |
| Series | ISO-D |
| Outside Diameter | 0.98 in |
| End Type | Closed, Ground |
| Free Length | 5-63/64 in |
| Inside Diameter | 0.49 in |
| System of Measurement | Inch |
| Spring Rate | 79.9 lb/in |
| Die Spring Color | Green |
| Spring Material | Alloy Steel |
| Mfr. Model # | 203524000 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Metric, ISO Die spring,Package Quantity3