Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 42 in Extended Lg, 2.26 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$153.75
/each
Earn 153 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 4...
Item 827X83
$153.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 2.26 in |
| Lifecycles | 40,000 |
| Width | 13/16 in |
| Extended Length | 42 in |
| Thickness | 0.012 in |
| System of Measurement | Inch |
| Finish | Plain |
| Material | 301 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | CF0420112 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS,Package Quantity5