Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 25 in Extended Lg, 1.31 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$126.90
/each
Earn 126 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 2...
Item 827X80
$126.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Width | 1/2 in |
| Thickness | 0.007 in |
| Lifecycles | 40,000 |
| Material | 301 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Inside Diameter | 1.31 in |
| System of Measurement | Inch |
| Extended Length | 25 in |
| Mfr. Model # | CF0250037 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS,Package Quantity5