Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 21 in Extended Lg, 1.13 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$123.15
/each
Earn 123 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 2...
Item 827X79
$123.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Width | 3/8 in |
| Extended Length | 21 in |
| Inside Diameter | 1.13 in |
| Material | 301 Stainless Steel |
| Finish | Plain |
| Lifecycles | 40,000 |
| System of Measurement | Inch |
| Thickness | 0.006 in |
| Mfr. Model # | CF0210025 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS,Package Quantity5