Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 48 in Extended Lg, 1.96 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$237.00
/each
Earn 237 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 4...
Item 827X75
$237.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Thickness | 0.015 in |
| Lifecycles | 25,000 |
| Inside Diameter | 1.96 in |
| Finish | Plain |
| Extended Length | 48 in |
| System of Measurement | Inch |
| Width | 1 in |
| Material | 301 Stainless Steel |
| Mfr. Model # | CF0480350 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS,Package Quantity5