Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 45 in Extended Lg, 1.6 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$136.35
/each
Earn 136 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 4...
Item 827X74
$136.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Inside Diameter | 1.6 in |
| System of Measurement | Inch |
| Material | 301 Stainless Steel |
| Width | 1 in |
| Finish | Plain |
| Thickness | 0.012 in |
| Extended Length | 45 in |
| Lifecycles | 25,000 |
| Mfr. Model # | CF0450280 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS,Package Quantity5