Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 43 in Extended Lg, 1.19 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$155.00
/each
Earn 155 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 4...
Item 827X66
$155.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Freight Class Code | 18 |
| Finish | Plain |
| Material | 301 Stainless Steel |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Extended Length | 43 in |
| Lifecycles | 4,000 |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Display Qty | 5 |
| Display Sell UOM | PK |
| Width | 1 in |
| Inside Diameter | 1.19 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Thickness | 0.014 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| System of Measurement | Inch |
| Product Type | Constant Force Coil Springs |
| Manufacturer Part Number | CF0430700 |
| Storage Protection Code | A |
| Mfr. Model # | CF0430700 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS, PK5