Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 12 in Extended Lg, 0.37 in Inside Dia, 5 PK
In Stock
$119.35
/each
Earn 119 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
SPEC Constant Force Spring: 301 Stainless Steel, 1...
Item 827X49
$119.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SPEC |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Thickness | 0.005 in |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Finish | Plain |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Product Type | Constant Force Coil Springs |
| Display Qty | 5 |
| Material | 301 Stainless Steel |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Inside Diameter | 0.37 in |
| Manufacturer Part Number | CF0170103 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Extended Length | 12 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| System of Measurement | Inch |
| Width | 5/16 in |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Display Sell UOM | PK |
| Lifecycles | 2,500 |
| Storage Protection Code | A |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Mfr. Model # | CF0170103 |
Description
Constant Force Spring, 301 SS, PK5