Jobber Length Drill Bit: #18, 118° Notched Point, HSS
In Stock
$5.27
/each
Earn 5 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #18, 118° Notched Po...
Item 824V35
$5.27
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Flute Type | Spiral |
| Point Type | Notched |
| Drill Bit Size | #18 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Shank Diameter | 5/32 in |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 3-1/4 in |
| Shank Type | Straight |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.1695 |
| Flute Length | 2-1/8 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Mfr. Model # | C16211 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #18, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.1695 in, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Notched Point. Only shipped in quantities of 10.