Jobber Length Drill Bit: #15, 118° Notched Point, HSS
In Stock
$7.77
/each
Earn 7 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
CLEVELAND Jobber Length Drill Bit: #15, 118° Notched Po...
Item 824V34
$7.77
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | CLEVELAND |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Point Type | Notched |
| Shank Diameter | 11/64 in |
| Drill Bit Size | #15 |
| Finish/Coating | Bright (Uncoated) |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Size Decimal Equivalent | 0.1800 |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Flute Length | 2-3/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Mfr. Model # | C16182 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size #15, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.1800 in, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Notched Point. Only shipped in quantities of 10.