Shop Vacuum: 9 gal Tank Size, Plastic, 2 in Vacuum Hose Dia, 6 ft Hose Lg, 97 cfm Air Flow
In Stock
$276.00
/each
Earn 276 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: 9 gal Tank Size, Plastic, 2 in V...
Item 807HR6
$276.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | DAYTON |
| Peak Horsepower | 5-1/2 hp |
| Static Pressure | 75 in |
| Voltage | 120V AC |
| Number of Motor Stages | 1 |
| Vacuum Hose Dia. | 2 in |
| Tank Material | Plastic |
| Vacuum Air Flow | 97 cfm |
| Hose Length | 6 ft |
| Special Features | Quiet Technology |
| Current | 8 A |
| Tank Size | 9 gal |
| Filter Included | Standard |
| Cord Length | 10 ft |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Mfr. Model # | 807HR6 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Wet/Dry Vac