Lockout Device: Strap On, 24 in For Max Pipe Size, 3/8 in For Min Pipe Size
In Stock
$53.60
/each
Earn 53 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
BRADY Lockout Device: Strap On, 24 in For Max Pipe...
Item 806U82
$53.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Overall Width | 3.02 in |
| For Maximum Padlock Shackle Diameter | 7/25 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Overall Height | 3.614 in |
| Features | Cable can be Pulled Tight, but Never Loosened, After Cam Door is Closed, 3' Sheathed Metal Cable Stands up to Heavy Use and Abuse, Stop Juggling Multiple Devices Thanks to this Innovative Design Optimized to Cover Most Valves Types and Sizes, Goes on Easy-Just Place Cap, Thread Cable, Close Door, Pull Tight and Apply Padlock, Two Interchangeable Rubber Bases Ensure a Snug Fit to Further Prevent Tampering, Stays on Securely-Durable Cam Wheels Hold Cable Tight and Closable Protective Cam Door Prevents Loosening or Tampering, Four Lock Holes, Including a Hasp-Compatible Bottom Hole, Provide Secure Lock Points for Multiple Workers |
| For Maximum Pipe Size | 24 in |
| Freight Class Code | 18 |
| Lockout Color | Black; Red |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Standards | OSHA 1910.147, California Proposition 65 |
| Minimum Temperature | 0 Degrees F |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Manufacturer Part Number | 175644 |
| Lockout Material Finish | PVC Coated |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Includes | (1) Small Rubber Insert 1.25 in Diameter, (1) 3 ft PVC Coated Steel Cable, (1) Large Rubber Insert 2.24 in Diameter |
| Maximum Number of Padlocks | 4 |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Overall Depth | 4.96 in |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Storage Protection Code | A |
| Display Qty | 1 |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Display Sell UOM | EA |
| For Material Type | Rubber Insert, PVC Coated Steel Cable |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Ball Valve Lockout Type | Strap On |
| For Minimum Pipe Size | 3/8 in |
| Lockout Material | Glass-Filled Nylon; PVC Coated Steel |
| Maximum Temperature | 250 Degrees F |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | 175644 |
Description
Lockout Device, 4.96" D, 3.614" H, 3.02