Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in x 3/8 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$473.00
/each
Earn 473 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 3/8 in x 1 in, 1 in...
Item 803U41
$473.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Color | Yellow |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Roll Length | 3/8 in |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyimide |
| Label Width | 1 in |
| Roll Width | 1 in |
| Label Height | 3/8 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Mfr. Model # | M7-16-724 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Yellow, Label Finish Matte, Label Height 3/8 in, Label Material Polyimide, Label Width 1 in, Labels per Roll 500, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Polyimide, Material Series B-724, Recommended Ribbon M7-R4300