Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/4 in x 1/4 in, Polyimide, Permanent Adhesive
In Stock
$533.50
/each
Earn 533 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1/4 in x 1/4 in, 1/...
Item 803U33
$533.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Properties | Permanent Adhesive |
| Roll Width | 1/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | M710, BMP71 |
| Label Color | Yellow |
| Label Width | 1/4 in |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Roll Length | 1/4 in |
| Label Height | 1/4 in |
| Printer Series Compatibility | M710, BMP71 |
| For Print Method | Thermal Transfer |
| Label Material | Polyimide |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803V06, 803V07, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7 |
| Mfr. Model # | M7-28-724 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803V06, 803V07, Compatible Mfr Part Number BMP71, M710, Label Color Yellow, Label Finish Matte, Label Height 1/4 in, Label Material Polyimide, Label Width 1/4 in, Labels per Roll 750, Printer Series Compatibility BMP71, M710, Vial/Tube Size Not Applicable, Adhesive Properties Permanent Adhesive, Material Properties Heat Resistant, Permanent Adhesive