Pre-Cut Label Stock Roll: 1 1/4 in Label Ht, 1 1/4 in Label Wd, 1 1/4 in Roll Lg, White
In Stock
$183.50
/each
Earn 183 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: 1 1/4 in Label Ht,...
Item 803TL9
$183.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Label Width | 1-1/4 in |
| Roll Width | 1-1/4 in |
| Label Color | White |
| Label Height | 1-1/4 in |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Service Temperature - General Purpose Laboratory Labels | -40 Degrees F - 194 Degrees F |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Roll Length | 1-1/4 in |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Label Material | Nylon |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Mfr. Model # | M6-132-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1 1/4 in, Label Material Nylon, Label Width 1 1/4 in