Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1/2 in x 1/2 in, 1/2 in x 1/2 in, Cryogenic Autoclavable Nylon
In Stock
$98.25
/each
Earn 98 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Rectangle, 1/2 in x...
Item 803TL6
$98.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Label Height | 1/2 in |
| Roll Length | 1/2 in |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Material | Nylon |
| Label Width | 1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 803TT5, 60EX28, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Roll Width | 1/2 in |
| Label Shape | Rectangle |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Color | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Mfr. Model # | M6-120-499 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color White, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Nylon, Label Width 1/2 in