Pre-Cut Label Stock Roll: Circle, 1/2 in x 1/2 in, 1/2 in, Cryogenic Autoclavable Nylon, Red
In Stock
$106.00
/each
Earn 106 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
BRADY Pre-Cut Label Stock Roll: Circle, 1/2 in x 1/...
Item 803TL5
$106.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | BRADY |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Compatible Mfr Part Number | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Material | Nylon |
| Label Height | 1/2 in |
| Material Properties | Cryogenic, Autoclavable, Halogen-Free |
| Label Media Format | Precut Roll |
| Adhesive Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Roll Length | 1/2 in |
| Compatible Grainger Part Number | 5UCU5, 803TU0, 52HJ90, 52HJ91, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, 493P74, 60EX35, 60EX34, 60EX31, 60EX30, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 60EX29, 60EX28, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TT1 |
| Printer Series Compatibility | BMP71 (with Media Adapter), BMP61, M710 (with Media Adapter), M611, M610 |
| Label Shape | Circle |
| Label Color | Red |
| Label Width | 1/2 in |
| Mfr. Model # | M6-83-499-RD |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Pre-Cut Label Stock Roll, For Print Method Thermal Transfer, Compatible Grainger Part Number 493P74, 52HJ90, 52HJ91, 5UCU5, 60EX28, 60EX29, 60EX30, 60EX31, 60EX34, 60EX35, 803TT1, 803TT2, 803TT3, 803TT4, 803TT5, 803TT6, 803TT7, 803TT8, 803TT9, 803TU0, 803V06, 803V07, 803V08, 803V09, Compatible Mfr Part Number BMP61, BMP71 (with Media Adapter), M610, M611, M710 (with Media Adapter), Label Color Red, Label Finish Matte, Label Height 1/2 in, Label Material Nylon, Label Width 1/2 in